2026-02-16 16:00
Bokslutskommuniké 2025 för Sparbanken Alingsås
När Banken sammanfattar 2025 kan vi konstatera att trots oro, i form av handelstullar och geopolitisk osäkerhet, så har den globala ekonomin visat sig vara motståndskraftig. I Sverige påbörjades återhämtningen under andra halvåret 2025. Hushållens konsumtion fortsatte att öka och utvecklingen för hela ekonomin blev starkare än väntat. Riksbanken sänkte styrräntan till 1,75 % i början av oktober, och prognosen tyder på att den kommer ligga kvar på denna nivå en tid framöver. Nuvarande nivå bedöms bidra till att konjunkturen stärks och inflationen stabiliseras kring målet på 2 %. Sparbanken Alingsås har under 2025 haft en god volymtillväxt. Det är en stor efterfrågan på vårt erbjudande. Främst är det inlåning, utlåning men också förmedlade volymer inom fond och försäkring samt hypotekslån som tillsammans bidrar till att affärsvolymen ökar med 4,5 %.
Sparbanken Alingsås är en bank som skapar värde och utveckling för kunderna och samhället. Vi utgår från Alingsås kommun, där vi startade 1833. Under åren har vi inkluderat kommunerna Vårgårda, Herrljunga, Lerum och deras närområden, så att fler kan ta del av sparbanksidén. Banken arbetar kontinuerligt med utvärdering av utökad geografisk närvaro i syfte att möjliggöra framtida tillväxt. Som ett led i detta arbete kommer Banken under 2026 att etablera ett arbetsplatskontor i Partille, säger VD Staffan Svantesson.

Det goda resultatet skapar också förutsättningar för oss att investera ytterligare i våra kunder genom att bland annat satsa på IT-utveckling, öka tillgängligheten i våra olika kanaler, arbeta för att motverka finansiell brottslighet som penningtvätt och bedrägerier, utveckla oss inom hållbarhet och inte minst genom att satsa på våra lokaler. Vi har tidigare renoverat kontoren i Alingsås, Herrljunga och Vårgårda. Under 2025 slutfördes renoveringen av kontoret i Lerum, för att kunna ge våra kunder en ännu bättre service och våra medarbetare en bättre arbetsmiljö. Det ger oss en god plattform för att ytterligare öka mötesfrekvensen och dialogen med våra kunder och genom att vara nära, engagerade och lösningsorienterade skapar vi värde för våra kunder, våra medarbetare och det samhälle vi verkar i, fortsätter Staffan.
Ekonomiskt sammandrag januari-december 2025
• Rörelseresultatet uppgick till 444 mkr (490 mkr motsvarande period föregående år)
• Räntabilitet på eget kapital uppgick till 7,4 % (8,4 %)
• K/I-talet efter kreditförluster uppgick till 38 % (34 %)
• Kreditförlustnivån inklusive förmedlande hypoteksvolym uppgick till -0,1 % (-0,1 %)
• Likviditetstäckningsgraden uppgick till 816,4 % (722,5 %)
• Kärnprimärkapitalrelationen uppgick till 39,2 % (34,3 %)
• Bruttosoliditeten uppgick till 19,2 % (19,5 %)
• Utlåningen ökade med 2,0 % till 14 096 mkr (13 765 mkr)
• Inlåningen ökade med 5,0 % till 16 208 mkr (15 391 mkr)
• Affärsvolymen ökade med 4,5 % till 64 244 mkr (61 451 mkr)
För mer information kontakta:
Klas Frisk, Pressansvarig, 070-633 43 99 eller klas.frisk@sparbankenalingsas.se
Staffan Svantesson, VD, 070-559 86 67 eller staffan.svantesson@sparbankenalingsas.se
Helena Wessbo, Ekonomichef, 070-699 91 20 eller helena.wessbo@sparbankenalingsas.se
Denna information utgör sådan information som Sparbanken Alingsås AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 16 februari 2026 kl.16:00.