Hoppa till huvudinnehåll

Rörelse på rast

Vi vill uppmuntra till rörelse och socialt umgänge under hela skoldagen, men också skapa intresse för att aktivera sig på fritiden – gärna i en organiserad förening.

I projektet ingår nu 27 skolor ifrån kommunerna Alingsås, Herrljunga, Lerum och Vårgårda. Skolorna befinner sig i olika etapper och olika arbetsformer kopplat till rörelse. Projektet startade hösten 2022 och bjuder in nya skolor varje år. Målet är att arbeta kvar på en och samma skola i tre år.

Här kan du se filmen - Rörelse på rast

För att se detta innehåll behöver du först godkänna cookies för Funktioner, prestanda och statistik.
Inställningar för cookies

När vi slår ihop våra kunskaper så blir det väldigt bra

När barnen får höra att aktivitetsledarna är här får dom bråttom ut på rast, berätta Ida Johansson som är speciallärare på anpassad grundskola på Noltorpsskolan. Och vi i personalen har fått en så fin gemenskap med aktivitetsledarna där vi tillsammans diskuterar hur vi kan göra arbetet ännu bättre. 

Följande skolor deltar: 

Alingsås kommun

  • Ingaredsskolan 
  • Kullingsbergsskolan 
  • Noltorp anpassad grundskola
  • Globen montessoriskolan
  • Ängaboskolan
  • Långared skola 
  • Sollebrunn skola 
  • Västra Bodarna skola

 

Lerums kommun

  • Centralskolan
  • Ljungsvikskolan 4-6
  • Tolleredsskolan
  • Knappekullaskolan 
  • Knappekullaskolan - Anpassad grundskola  
  • Berghultsskolan
  • Floda Montessori 
  • Lekstorpskolan
  • Aspenässkolan

Herrljunga kommun

  • Eriksberg skola
  • Molla skola
  • Ods skola 
  • Eggvena skola 
  • Hudene skola 

 

 

Vårgårda kommun

  • Asklandaskolan
  • Lena skola
  • Nårunga skolan
  • Fridhemskola

 

Rörelseförståelse

Rörelseförståelse är ett brett begrepp som handlar om att skapa förmågan, förutsättningarna och viljan att vara fysiskt aktiv – hela livet. Det kan ses som nyckeln för livslång fysisk aktivitet. Rörelseförståelse handlar om att hitta sina verktyg för att våga, vilja och kunna vara fysisk aktiv under hela livet.

  • Att vilja – finna motivation
  • Att våga – att ha självförtroende/självkänsla
  • Att kunna – känslan av kompetens

Genom att bygga upp en grundläggande rörelserikedom och trygghet i olika rörelsemoment ökar både förmågan och lusten att delta i aktiviteter. I ett liv som är fullt av olika rörelsesekvenser, både inom och utanför idrotten, krävs en god rörelserikedom för att kunna delta fullt ut.

Vilja, våga och kunna.

Kontakta oss

Rebecca Bitto
Sparbanken Alingsås Stiftelse

Rebecca Bitto

VD
Telefon: 0702-144355