Vad betyder egentligen en bra bankrelation?
För mig handlar det om mycket mer än lån, sparande eller placeringar. Det handlar om att ha någon att bolla idéer med, någon som förstår både din vardag och dina långsiktiga mål, och någon som finns där när frågorna blir mer komplexa.
Det är därför jag ser att vår roll utvecklas. Vi vill vara en partner att luta sig mot, inte bara i bankfrågor, utan i de beslut och vägval som påverkar dig, din familj och ditt företag.
Jag ser att vår bransch och vår rådgivning går mot att vara mycket mer än att tex låna ut pengar eller ge råd om fondplaceringar. Du, precis som de flesta av bankens Private Bankingkunder, är eller har varit företagare på ett eller annat sätt och dina största frågor rör varken bolån eller månadssparande. Det är helt andra frågor som snurrar i ditt huvud och då är det min bestämda uppfattning att samma frågor ska snurra i våra huvuden.
Eller helst ska de inte snurra så mycket utan snarast sitta fast på rätt plats, om man säger så. Kanske är din syn på bank fortfarande ganska enkel, dvs att det främst är någonstans man vänder sig för att antingen sätta in (spara/placera) pengar eller ta ut (egna eller lånade) pengar. Givetvis är det fortsatt den grundläggande affärsidén för all bankverksamhet. Som bygger på att vi kort och gott tjänar pengar på den mellanskillnad som skapas. Det är vårt sätt att ta betalt för att vi huserar någons pengar, eller för den delen finansiera någons dröm.
Men, och detta är ett väsentligt men, det sker ju så otroligt mycket mer samtidigt. Samtidigt som du som företagare kanske behöver ett lån för att finansiera en tillväxt så behöver du också driva bolaget och din privata ekonomi på det mest optimala sättet.
Du behöver kanske hjälp att valutasäkra ditt nästa stora inköp, du behöver kanske hjälp att analysera bolagets kassaflöde, du behöver kanske hjälp att fundera över den långsiktiga strategin för kommande utdelningar. Kanske funderar du på hur generationsväxlingen ska gå till. osv. osv. Det är allt detta, dvs det andra, som inte är de mest uppenbara delarna av vår affärsidé som vi inom Private Banking faktiskt jobbar mycket med.
Det vi hör att många efterfrågar är en partner. Någon man kan lita på och som faktiskt kan hjälpa till med så mycket mer. En sådan person och rådgivare som skapar trygghet och ger perspektiv när besluten är stora. Det är precis den typen av partner vi vill vara.
Bankman, kontaktperson eller kundansvarig beskriver inte riktigt hela rollen längre. Det vi vill vara är en partner, någon som kan bidra med kunskap, erfarenhet och perspektiv i frågor som är viktiga för dig. För att vi ska kunna ta ett ytterligare ansvar i din framgång behöver vi ha en nära relation och du behöver dela med dig till oss kring vad du verkligen funderar över och vill få löst, utöver det vanligt bankiga. Så berätta om dina planer och utmana oss att vara en hjälpande partner kring det som verkligen gör skillnad.
Oavsett titel är det just en partner vi vill vara. En partner att luta sig mot när frågor uppstår, beslut ska fattas eller nya möjligheter ska utforskas.
Hoppas du får en fantastisk sommar!
Med vänliga hälsningar
Olle Flink
Chef Private Banking