Hoppa till huvudinnehåll

Nyhetsbrev december

Dags att summera året

Tiden går snabbt och det är snart jul och dags att summera året. Mycket har hänt hos oss på Sparbanksstiftelsen under 2025. 

I detta nyhetsbrev får ni läsa mer om tre av våra strategiska samarbeten. Två av dom rör Nyföretagarcentrum som är en del av vår näringslivssatsning för att främja nyföretagandet i våra kommuner. Vi har också låtit vår förtroendevalde Per Svensson intervjua Stiftelsen Eken om deras verksamhet och Estrad.

Nyheter från Sparbanksstiftelsen Alingsås

Hallå där..

…Christer Liljenberg, ordförande i Stiftelsen Eken. Det råder ibland lite osäkerhet kring Ekens uppdrag, vilka som arbetar inom ramen för stiftelsen och hur du och styrelsen ser på framtiden. Hjälp oss att reda ut begreppen.

Samverkan skapar nytt företagande i Lerum

Nyckeln till nytt företagande i Lerums kommun är samverkan. Det säger Andreas Sköld, verksamhetsledare på NyföretagarCentrum i Lerum, samtidigt som han riktar ett stort tack till alla partners i kommunen och till Sparbanksstiftelsen Alingsås för både ett gott samarbete och generösa bidrag. 

Hållbara företagsstarter med NyföretagarCentrum Alingsås

NyföretagarCentrum Alingsås stöttar alla som vill förverkliga sin företagsidé och ger dem rätt verktyg för en trygg start. Med bidrag från Sparbanksstiftelsen Alingsås och andra partners får nya företagare bättre förutsättningar att lyckas – något som i förlängningen stärker och utvecklar hela Alingsås näringsliv.

Nyheter från Sparbanken Alingsås

Med närhet, enkelhet och engagemang flyttar vi fram våra positioner

Den finansiella utvecklingen för Sparbanken Alingsås är mycket god. Banken står väl rustad inför framtiden vilket ger fortsatt möjlighet till att vidareutveckla erbjudandet, medverka till finansiell stabilitet i samhället och kunna stötta kunderna i sin utveckling och gröna omställning. 

En god jul för fler!

Julen ska vara är en tid för hopp, glädje och gemenskap men det är inte alla som känner så. I år skänker vi en julgåva till Majblommans lokalföreningar som jobbar för en barndom fri från fattigdom.

Vi är stolta över att ge alla skolklasser i åk 3-6 Friends Snällkalender, som uppmuntrar till snälla handlingar under december.

Tillsammans är vi starka och vi hjälps åt att skapa ett samhälle där fler kan må bra.

Tips till dig som funderar på Framtidsfullmakt

Amanda Kjölsrud är jurist på Juristgruppen i Alingsås. 

  • Du får själv välja den som ska företräda dig om du blir mycket sjuk och får därför inte en slumpmässig vald god man tillsatt.
  • Fullmaktshavaren har möjlighet att förvalta dina tillgångar och sköta dina räkningar samt har kontakt med bank, mäklare och myndigheter. 
  • Fullmaktshavaren har möjlighet att hantera dina bostadsaffärer om till exempel din fastighet/bostadsrätt måste säljas.

Erbjudanden för dig med Mastercard Platinum

Du som har ett Mastercard Platinum kan dra nytta av erbjudanden som gäller både Mastercard Guld och Platinum. Här tipsar vi om några aktuella erbjudanden och kom ihåg att det krävs inloggning i internetbanken eller i appen om du vill utnyttja dem.